Střední Evropa
Redakce
Obsahy SE
Summaries

Střední Evropa
revue pro středoevropskou kulturu a politiku

vydává
Institut pro středoevropskou kulturu a politiku

Institute for Central-European Culture and Politics


    Problémy Střední Evropy, tohoto zcela zvláštního evropského regionu, jsou v podstatě stále stejné nebo podobné, ať se jednotlivé režimy mění ci nemění. Střední Evropa je oblastí, v níž po staletí žijí vedle sebe různé menší (ale i vetší) národy, které houževnatě bojují o svou vlastní identitu a někdy také o národní existenci vůbec. … Lidé v Střední Evropě mají podivný vztah ke státům, v nichž žijí: jednou je houževnate brání, podruhé je až lehkovážne rozbíjejí.
    Chceme zkoumat z nejrůznějších pohledů středoevropskou kulturu a politiku a vytvářet podmínky pro vznik nového středoevropanského vědomí a tím nového evropanství vůbec. Chceme usilovat o nové demokratické středoevropanství, tj. o demokratičnost, která nezůstane stát u hranic svého vlastního státu. Je to těžký úkol, protože národy Střední Evropy nesou ve svém vědomí staleté křivdy a viny, různé národní mýty a fobie. …
    Kyslík pokání a pravdy jistě vypudí ty jedovaté výpary z našeho národního vědomí a pročistí i ovzduší v celé Střední Evropě.

Z úvodní poznámky první „polistopadové“ revue Střední Evropa, roč. 6, č. 14, 1990.

NAVRCHOLU.cz

E-mail do redakce SE